نمایشگر دسته ای مطالب نمایشگر دسته ای مطالب

بازگشت به صفحه کامل

بیابان لوت به عنوان نخستین اثر طبیعی ایران ثبت جهانی شد

بیابان لوت به عنوان نخستین اثر طبیعی ایران ثبت جهانی شد


بیابان لوت به عنوان اولین میراث طبیعی ایران در چهلمین اجلاس میراث جهانی یونسکو در استانبول به ثبت رسید که با ثبت این اثر رتبه ایران از 13 به 11 ارتقا یافت.

محمد حسن طالبیان، معاون میراث فرهنگی سازمان میراث فرهنگی و گردشگری با اعلام این خبر گفت: پرونده بیابان لوت که با همکاری و هماهنگی بین دستگاهی همچون سازمان جنگلها، مراتع و آبخیز داری، سازمان حفاظت محیط زیست، موسسه  جغرافیایی دانشگاه تهران و سازمان میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی به‌عنوان دستگاه متولی آماده شده بود با تایید اکثریت اعضای حاضر در اجلاس  به ثبت جهانی رسید.

طالبیان  با اشاره به اینکه با وجود چشم انداز های ویژه طبیعی در کشور هیچ یک از آثار طبیعی ایران در فهرست میراث جهانی ثبت نشده بود گفت: با اهتمام سازمان میراث فرهنگی در سال های اخیر در زمینه  تهیه پرونده آثار طبیعی ایران  و ارائه آن به یونسکو بیابان لوت نخستین اثر ثبت شده کشورمان در حوزه میراث طبیعی است.  

وی با اشاره به اینکه  تیم مذاکره‌کننده‌ ایرانی در مدت حضور در اجلاس همه‌ تلاش خود را برای مذاکره و پاسخگویی به سوالات اعضای  کشورهای عضو کمیته میراث جهانی و اتحادیه «IUCN» (اتحادیه بین المللی حفاظت از طبیعت) به کار برده است، گفت:  بیابان لوت در جنوب ایران با مساحتی بالغ بر 40 هزار کیلومتر مربع  (شامل  عرصه و حریم)  واقع در بین بخشی هایی از استان کرمان ،سیستان بلوچستان و خراسان جنوبی از جمله مناطق فراگرم و خشک جهان است که حاصل تحولات تاریخ جغرافیا در دورانهای مختلف زمین شناسی است.  

طالبیان بیابان لوت و سامانه محیطی آن را  دارای ارزش های بالفعل و بالقوه فراوان با شاخص ترین عوارض محیط طبیعی بیابانهای دنیا نظیر ناحیه کلوت ها با داشتن مرتفع ترین یاردانگ های دنیا ،گرم ترین نقطه سطح کره زمین، بلندترین تپه های ماسه ای  و نبکاهای جهان،  خندق های عظیم فرسایشی،شبکه های هیدرولوژیک، چاله های زمین ساختی، پدیده های کم نظیر نمکی و دشت های وسیع ریگی (هامادا)، روستاهای تاریخی و استقرارگاه های انسانی در حاشیه آن  با 6000 ساکن و ... برشمرد و گفت: این ویژگی ها نمایشگاه متنوع و ارزنده ای از پدیده های بوم سازگان خشک جهان را ارائه کرده است که می تواند مورد مطالعه دانشمندان، پژوهشگران، زمین شناسان و ... قرار گیرد. 

مهران مقصودی، مسئول تهیه پرونده بیابان لوت نیز قرار گرفتن قطب حرارتی زمین در این بیابان را از دیگر ارزش های ثبت این اثر در فهرست میراث جهانی بیان کرد و قرار گرفتن بسیاری از محوطه های پیش از تاریخ و تاریخی در عرصه و حریم اثر، وجود محوطه ها و گورستان های دوره مس سنگی و دژ های تاریخی به همراه قنات های زیباو دیدنی منطقه را از ویژگی های این بیابان برشمرد. 

وی با توجه به گستره بیابان لوت پژوهش های گسترده موسسه جغرافیایی دانشگاه تهران در سال های 1347 تا 1354 با همکاری  موسسه CNRS و دانشگاه سوربن را گستره مناسبی برای آماده سازی پرونده بیابان لوت ذکر کرد.